Verksamhetsplan för gymnasieskolornas bibliotek
En god läsförmåga samt kunskap i att söka och värdera information är grunden för att kunna verka i det demokratiska samhället. Skolbiblioteket har en viktig roll i elevernas utvecklande av relevanta förmågor och kunskaper.
Hitta på sidan
Biblioteksplanen är utgångspunkt för skolbibliotekens verksamhet i Kalmarsunds gymnasieförbund och syftar till att befästa uppdrag, arbetssätt och uppföljning. Genom att tydliggöra hur biblioteken används som en pedagogisk resurs skapas förutsättningar för en likvärdig verksamhet som gynnar elevernas kunskapsinhämtning.
Styrdokument
Bibliotekens verksamhet utgår från följande styrdokument:
- Skollagen
- Bibliotekslagen
- Läroplanen
- Unescos skolbiblioteksmanifest
- Verksamhetsplan med budget och planering för Kalmarsunds gymnasieförbund
Utdrag ur styrdokumenten
Skollagen
2 kap 36 §
"eleverna i grundskolan, grundsärskolan, specialskolan, sameskolan, gymnasieskolan och gymnasiesärskolan ska ha tillgång till skolbibliotek”
Bibliotekslagen
2 § Biblioteken i det allmänna biblioteksväsendet ska verka för det demokratiska samhällets utveckling genom att bidra till kunskapsförmedling och fri åsiktsbildning. Biblioteken i det allmänna biblioteksväsendet ska främja litteraturens ställning och intresset för bildning, upplysning, utbildning och forskning samt kulturell verksamhet i övrigt. Biblioteksverksamhet ska finnas tillgänglig för alla.
4 § Biblioteken i det allmänna biblioteksväsendet ska ägna särskild uppmärksamhet åt personer med funktionsnedsättning, bland annat genom att utifrån deras olika behov och förutsättningar erbjuda litteratur och tekniska hjälpmedel för att kunna ta del av information.
5 § Biblioteken i det allmänna biblioteksväsendet ska ägna särskild uppmärksamhet åt de nationella minoriteterna och personer som har annat modersmål än svenska, bland annat genom att erbjuda litteratur på
- de nationella minoritetsspråken,
- andra språk än de nationella minoritetsspråken och svenska, och
- lättläst svenska.
Läroplan för gymnasieskolan
ur Övergripande mål och riktlinjer, 2.1:
“Det är skolans ansvar att varje elev”
- kan använda sina kunskaper som redskap för att
- formulera, analysera och pröva antaganden och lösa problem,
- reflektera över sina erfarenheter och sitt eget sätt att lära,
- kritiskt granska och värdera påståenden och förhållanden, och
- lösa praktiska problem och arbetsuppgifter,
- kan använda såväl digitala som andra verktyg och medier för kunskapssökande, informationsbearbetning, problemlösning, skapande, kommunikation och lärande,
- kan använda bibliotek och deras resurser
- kan söka sig till facklitteratur, skönlitteratur och övrigt kulturutbud som en källa till kunskap, självinsikt och glädje”
ur Rektors ansvar, 2.6:
“skolbibliotekens verksamhet används som en del i undervisningen och för att stärka
elevernas språkliga och digitala kompetens”
IFLAs/Unescos skolbiblioteksmanifest
Skolbibliotekets grundläggande uppgifter:
- Att stödja och främja de utbildningsmål som anges i skolans målsättning och läroplaner
- Att främja elevers läslust och lust att läsa samt lära dem att bli biblioteksanvändare
- Att erbjuda möjligheter att skapa och använda information som en väg till kunskap, förståelse, fantasi och glädje
- Att ge eleverna träning att värdera och använda information, oavsett form, samt ge dem insikt och förståelse för olika kommunikationsformer
- Att ge tillgång till såväl lokala och nationella som globala resurser för att öka förståelsen och ge insikt om olika idéer, erfarenheter och åsikter
- Att anordna aktiviteter som främjar kulturell och social medvetenhet och lyhördhet
- Att tillsammans med elever, skola och föräldrar verka för att uppnå skolans målsättning och främja insikten om att åsiktsfrihet och tillgång till information är förutsättningar för medborgaransvar och för delaktighet i ett demokratiskt samhälle.
Källor
- Bibliotekslag (2013:801) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till annan webbplats.
- Iflas/Unescos Skolbiblioteksmanifest - https://www.ifla.org/wp-content/uploads/2019/05/assets/school-libraries-resource-centers/publications/school-library-manifestosv.pdf
- Läroplan för gymnasieskolanLänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till annan webbplats.
- Skollag (2010:800)Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till annan webbplats.
Skolbibliotekets taxonomi: Taxonomin är en lätt bearbetad variant av det förslag på taxonomi för skolbibliotek (exempel Södertälje) som Malin Ögland presenterar i sin skrift Taxonomier – verktyg för biblioteksutveckling, Regionbiblioteket Stockholms skriftserie 13 (2013). Den taxonomin bygger i sin tur på David V. Loertschers taxonomi som presenteras i boken Taxonomies of the School Library Media Program, Libraries Unlimited (1988)
Målbild för biblioteken i Kalmarsunds gymnasieförbund
Vision
Gymnasiebiblioteken främjar läsning och digital kompetens och spelar därmed en avgörande roll i att förbereda eleverna för en föränderlig omvärld.
Mål
Gymnasiebiblioteken ska vara en tydlig och integrerad del av den pedagogiska verksamheten, och bidra till alla elevers kunskapsinhämtning. Bibliotekens uppdrag sträcker sig över alla ämnens kursplaner, och bibliotekariens pedagogiska roll har som syfte att öka skolans måluppfyllelse och bidra till skolans värdegrundsarbete.
Medie- och informationskunnighet (MIK)
MIK är ett begrepp som grundades av Unesco 2011, och inbegriper de olika kompetenser som krävs i vårt digitala samhälle för att hantera, värdera och analysera information från olika medier, samt för att själv skapa och uttrycka sig i olika medier. Det tangerar därmed delvis begreppet Digital kompetens.
Gymnasiebiblioteket ska:
- stärka de källkritiska förmågorna hos elever och personal
- stärka elevernas förståelse för informationssökningsprocesser
- stärka elevernas förmåga att navigera i olika informationsflöden genom att träna dem i att söka, analysera och kritiskt granska och värdera information
- stärka elevernas förmåga att ansvarsfullt dela i sociala medier och hantera sin digitala identitet.
Strukturer och arbetssätt för MIK arbetas fram på respektive skola utifrån skolspecifika förutsättningar. Varje skola ska ha eller arbeta fram en plan för arbetet med MIK.
Läs- och språkutveckling
Förmågan att läsa och ta till sig information via text är en grundläggande förutsättning för kunskapsinhämtning i alla ämnen, för ett livslångt lärande samt för att kunna delta i det demokratiska samhället.
Gymnasiebiblioteket ska:
- stimulera och stärka läskulturen på skolan för ökad läsning på såväl skoltid som fritid.
- stärka och utveckla elevernas lässtrategier
- skapa kreativa läs- och språkmiljöer
- bidra till att flerspråkiga elevers behov uppmärksammas genom att tillhandahålla anpassat material och samverka med undervisande personal
- komplettera det specialpedagogiska arbetet genom att erbjuda resurser och miljöer som underlättar för elever i behov av särskilt stöd och extra anpassningar
Strukturer och arbetssätt för elevernas läs- och språkutveckling arbetas fram på respektive skola utifrån skolspecifika förutsättningar. Varje skola ska ha eller arbeta fram en plan för arbetet med läs- och språkutveckling.
Skolbiblioteket som resurs i skolverksamheten - skolbibliotekets taxonomi
Skolbiblioteken i Kalmarsunds gymnasieförbund ska utgöra en likvärdig pedagogisk resurs i verksamheten på förbundets gymnasieskolor. Strategier och samverkansformer synliggörs i de planer kring MIK och läs- och språkutveckling som finns på respektive skola. Ett skolbibliotek kan fylla sin funktion i verksamheten på flera olika sätt och i olika former, vilket ges en bild av i följande taxonomi.
Nivå | Taxonomi |
|---|---|
1 | Skolbiblioteket som lagerlokal |
2 | Icke-organiserade skolbiblioteksbesök |
3 | Samarbete kring tjänster och kompetens |
4 | Lärare förser skolbiblioteket med information |
5 | Samarbete kring gemensamma uppdrag |
6 | Samverkan kring gemensamma uppdrag |
7 | Formaliserad och fördjupad samverkan kring gemensamma uppdrag |
8 | Pedagogiskt utvecklingsarbete |
Förbundets prioriterade målområden och systematiska kvalitetsarbete
Gymnasiebibliotekens verksamhet genomsyras av Kalmarsunds gymnasieförbunds prioriterade målområden.
Gymnasiebiblioteken ska:
- verka för en inspirerande organisation som främjar bildning, kunskap och demokratiska värderingar genom att stödja eleverna i deras kunskapsutveckling, stärka deras källkritiska förmåga och främja tillgången till information. Biblioteken ska fungera som en lärmiljö som lockar eleverna till bildning och till biblioteken som kunskapsresurs även efter gymnasiet.
- bidra till en jämlik organisation med hög kvalitet genom att se och hjälpa varje elev utifrån hens förutsättningar, och genom mediebestånd och arbetssätt stödja de normer och värden som det öppna och demokratiska samhället vilar på.
- vara en modern, attraktiv och utvecklande arbetsplats genom samarbeten och arbetssätt som präglas av dialog och tillit.
- främja hållbar utveckling genom kunskap och ansvarstagande där biblioteken är en drivande faktor i arbetet med källkritisk medvetenhet. Biblioteken ska även vara en inkluderande miljö öppen för elevinflytande.
Systematiskt kvalitetsarbete
Verksamheten vid skolbiblioteken i Kalmarsunds gymnasieförbund är en integrerad del av skolverksamheten och som sådan ingår den i huvudmannens systematiska kvalitetsarbete. Syftet med huvudmannens systematiska kvalitetsarbete är att kontinuerligt förbättra verksamheten för att skapa förutsättningar för eleverna att utveckla kunskaper och värden. Utvärdering och uppföljning sker enligt huvudmannens planering, både på övergripande nivå samt på respektive enhet.
Bibliotekens organisation
Skolor och bemanning
De skolor inom Kalmarsunds gymnasieförbund som har egna bibliotek i de egna lokalerna är Jenny Nyströmskolan (JN B), Lars Kaggskolan (LK) och Stagneliusskolan (ST). Dessa gymnasiebibliotek är bemannade av bibliotekarier med utbildning inom Biblioteks- och informationsvetenskap. En av dessa bibliotekarier är samordnare för förbundets gymnasiebibliotek.
Anpassade gymnasieskolan (JN A) använder sig av biblioteket vid Jenny Nyströmskolan och har därmed tillgång till bibliotekets resurser via geografisk närhet. Samverkan mellan skolans personal och biblioteket möjliggör att även elever i den anpassade gymnasieskolan kan ta del av biblioteksverksamheten utifrån sina behov och förutsättningar.
- Jenny Nyströmskolan (JN A och JN B): 1,5 bibliotekarier
- Lars Kaggskolan: 2,0 bibliotekarier
- Stagneliusskolan: 2,0 bibliotekarier
Samarbeten
De tre gymnasiebiblioteken har ett tätt samarbete i form av månatliga möten för erfarenhetsutbyte, fortbildning och gemensam verksamhetsutveckling. Biblioteken delar även samma bibliotekssystem och har gemensamt upphandlade digitala resurser. Material skickas regelbundet mellan skolorna, och såväl elever som personal kan få tillgång till de olika gymnasiebibliotekens mediebestånd. Utöver detta samarbete finns även en kontinuerlig samverkan med kommunens huvudbibliotek samt övriga skolbibliotek i länet.