Gå till innehåll

4 februari 2025

Elever har tävlat i Skol-SM i juridik

Elever som tävlade.

Elever från Ekonomiprogrammet har satt sina juridikkunskaper på prov i Skol-SM. Tävlingen samlar hundratals lag från hela Sverige – och de bästa går vidare till final i Stockholm.

I Skol-SM i juridik tävlar elever i lag om 4–5 personer. Under tre timmar ska de tillsammans lösa en juridisk uppgift genom att analysera lagar, rättsfall och juridiska principer. Tävlingen arrangeras av Nordiska Juristakademien och lockar elever från hela landet som vill testa sina kunskaper och få en inblick i hur det är att arbeta med juridik.

De åtta bästa lagen går vidare till finalen i Stockholm i maj. Där får de tävlande visa sina färdigheter i en spännande rättegångssimulering, där de argumenterar och försvarar sina juridiska lösningar inför en jury.

Stort lycka till, Lag Stagneliusskolan!

Boken: Sverige rikes lag.