Gymnasiedagen
Den 13 november är det dags för "Gymnasiedagen" på våra skolor. Då bjuder vi in alla elever i årskurs 9 (samt elever i gymnasieskolans introduktionsprogram) i hela Kalmar län för att ge dem mer information om gymnasieskolornas olika program och inriktningar.
Våra skolor är Jenny Nyströmskolan, Lars Kaggskolan och Stagneliusskolan. Under dagen har eleverna även möjlighet att besöka gymnasiefriskolor i våra medlemskommuner.
Anmälan till gymnasiedagen är stängd
Anmälan till gymnasiedagen stängde den 7 november. Kontakta din studie- och yrkesvägledare på grundskolan eller samordnare på IM-programmen om du vill delta på gymnasiedagen och inte har gjort en anmälan.
Program för gymnasiedagen
Här kan du ta av del av de program och informationspass som erbjuds under Gymnasiedagen den 13 november. De fl esta passen varar cirka 40 minuter. Vissa gymnasieprogram håller information i fl era klassrum samtidigt, medan andra endast erbjuder information vid särskilda tider.
Program för gymnasiedagen (PDF) pdf, 563.7 kB.
Glömt att anmäla dig?
Anmälan till Gymnasiedagen stängde den 7 november. Om du går i årskurs 9 eller på ett introduktionsprogram (IM) i Kalmar län och inte hann anmäla dig i tid, är du ändå varmt välkommen att besöka Gymnasiedagen. Du behöver inte göra någon anmälan till de skolor du planerar att besöka.
Lunch
Vi bjuder alla elever i årskurs 9 från våra medlemskommuner på lunch under gymnasiedagen. Lunchen serveras på våra tre skolor: Jenny Nyströmskolan, Lars Kaggskolan och Stagneliusskolan. Medföljande personal från grundskolorna har en viktig roll vid lunchen, därför bjuder vi även dem på mat.
För att planera lunchen behöver vi veta hur många elever som kommer och vill äta. Därför skickar vi i början av höstterminen en förfrågan till grundskolornas studie- och yrkesvägledare om antalet elever.
Innan gymnasiedagen får du som elev en lunchbiljett av din studie- och yrkesvägledare. På biljetten står tid och plats för din lunch.
Det är viktigt att alla skolor följer sitt lunchschema, eftersom många ska äta samma dag.
Transport
Personal som följer med från grundskolorna fyller en viktig funktion med att hjälpa eleverna tillrätta under dagen. Respektive grundskola ansvarar för sina elever inklusive transporter. Friskolorna Naturbruksgymnasiet och SYAB Transportgymnasium ordnar transport till sina skolor med avgång från Jenny Nyströmskolan under gymnasiedagen.
Buss till och från Naturbruksgymnasiet
Det går buss till och från Naturbruksgymnasiet två gånger på förmiddagen. Bussen avgår vid Jenny Nyströmskolans entré mot Smålandsgatan, mitt emot tingshuset. Bussen tar max 32 personer per resa.
Obs! Elever ska INTE själva ta sig till skolan då all information om programmet lämnas under bussresan.
Riktning | Avgång 1 | Avgång 2 |
|---|---|---|
Från Jenny Nyströmskolan till Naturbruksgymnasiet | 09.00 | 10.15 |
Från Naturbruksgymnasiet till Jenny Nyströmskolan | 10.30 | 11.30 |
Buss till och från SYAB Transportgymnasium
Det går buss till och från SYAB två gånger på förmiddagen och en på eftermiddagen. Bussen avgår vid Jenny Nyströmskolans entré mot Smålandsgatan, mitt emot tingshuset. Bussen tar max 32 personer per resa.
Obs! Elever ska INTE själva ta sig till skolan då all information om programmet lämnas under bussresan.
| Riktning | Avgång 1 | Avgång 2 |
|---|---|---|
| Från Jenny Nyströmskolan till SYAB Transportgymnasium | 10.00 | 12.30 |
| Från SYAB Transportgymnasium till Jenny Nyströmskolan | 11.15 | 13.45 |
Har du frågor?
Om du har några frågor om gymnasiedagen ska du i första hand kontakta studie- och yrkesvägledare på din skola.
Kontaktuppgifter till skolorna
Vill du veta mer om gymnasiedagen? Kontakta gärna skolorna direkt.
Gymnasieskolor i Kalmarsunds gymnasieförbund
Det finns tre gymnasieskolor i förbundet: Jenny Nyströmskolan, Lars Kaggskolan och Stagneliusskolan.
Jenny Nyströmskolan
Smålandsgatan 25, Kalmar
010-352 73 01
jennynystromskolan@gyf.se
jennynystromskolan.se
Lars Kaggskolan
Lorensbergsgatan 56, Kalmar
010-352 73 02
larskaggskolan@gyf.se
larskaggskolan.se
Stagneliusskolan
Fredriksskansgatan 5, Kalmar
010-352 73 03
stagneliusskolan@gyf.se
stagneliusskolan.se
Anpassad gymnasieskola
För elever som går på anpassad grundskola så kan anpassad gymnasieskola i Kalmar vara ett alternativ. Ta kontakt med Maria Billmark för att boka in eventuellt besök.
Maria Billmark
Planeringschef
Övriga gymnasieskolor
Calmare internationella skola (CIS)
Nygatan 18A, Kalmar
0480-262 45
malin.toronilsson@cis.se
cis.se Länk till annan webbplats.
Naturbruksgymnasiet Kalmar (NBG)
Ingelstorp, 395 91 Kalmar
0480-36 48 00
info@nbgkalmar.se
nbgkalmar.se Länk till annan webbplats.
Praktiska gymnasiet Kalmar (KPG)
Verkstadsgatan 15, Kalmar
0480-40 35 60
ase.porsefjord@praktiska.se
praktiska.se/kalmar Länk till annan webbplats.
Korrespondensgymnasiet (KORR)
Kyrkvägen 28, Söderåkra
liselotte.sandberg@korr.se, 0486-44 34 31 (Hu- och Sa-programmet)
viktoria.andersson@korr.se, 0486-44 34 68 (Ek- och Na-programmet)
korr.se Länk till annan webbplats.
SYAB Transportgymnasium (SYAB)
Hangarvägen 21, Kalmar
070-295 09 26
transportgymnasiet@syab.se
karl-oskar.palmgren@syab.se
syab.se Länk till annan webbplats.
Evenemangsinformation
- Datum
- Tid
- till
- Plats
- Se program